Krewni i znajomi Pająka

Na wannie siedzi pająk.
Przez dwie minuty siłujemy się wzrokiem na autorytety, po czym pająk wzdycha, wyciąga walizkę spod mydelniczki i mówi: no dobra, bo już późno, ciężki dzień miałem, miejmy to już za sobą, wywal mnie za okno po raz szósty z poczuciem satysfakcji oraz wyższości intelektualnej właściwemu twojemu gatunkowi, and I’ll see you tomorrow.

***

Leżę w łóżku i widzę, jak po ścianie chodzi takie świerszczowate z długimi nogami, i teraz jestem w rozterce, bo nie chce mi się wstać i wyeksmitować, a jednocześnie myśl, że na mnie za moment skoczy stawia mi włoski na karku na sztorc. Co wygra? Co zrobi Anna?? Co zrobi świerszczowate?? Jak na te wydarzenia zareagują światowe rynki walut? Matko, jaki suspens.

***

Wygląda na to, że kawa i ja usiadłyśmy sobie w miejscu uprzednio skolonizowanym przez gang tych takich centymetrowych robali z pancerzem i mnogim odnóżem. Najważniejsze to myślę nie analizować tej sytuacji. Pozwolić jej jak najszybciej pokryć się kurzem błogosławionej niepamięci.

***

Ten moment, kiedy człowiek siedzi sobie na patio ciemną nocą, przy świecach, wdychając zapach lawendy i melancholijne gapiąc się w księżyc, i nagle słyszy trzask suchych gałązek za płotem, i za chwilę tuż koło jego stopy przystaje jeż. Człowiek wstrzymuje oddech, zastygając w podekscytowanym bezruchu, a jeż kontempluje którąś z zagadek jeżowego istnienia, marszcząc przy tym zabawnie jeżowy nos; potem cały świat uspokaja się i łagodnieje, jakby obecność jeża przy człowieczej stopie była najnaturalniejszą rzeczą na świecie. Może jest.

***

Generalnie to dziś się dowiedziałam, że moja miłość do przyrody kończy się tam, gdzie zaczyna się długa włochata gąsienica planująca zimową hibernację w przytulnej przestrzeni za moim uchem. No.

***

W kuchni pod wycieraczką mieszka Sebastian. Za każdym razem, kiedy wyrzucam go do ogrodu próbuje negocjować; co robisz, weź te szufle odłóż, co? zachowujmy się jak cywilizowane gatunki. Ja tu się osiedliłem i zbudowałem dom i posadziłem drzewo, i miałem trzy setki synów, tego, a nie wiesz jeszcze, że pająki są pożyteczne, przepowiadają deszcz.
No kurde.. łał..
Deszcz przepowiada. W Walii. Najmokrzejszym kraju na świecie.

***

Chciałam tylko powiedzieć, że przyszło takie cudne ciepłe słońce i wyzłociło brzuchy moich wróbli w ogrodzie. Siedzą na łysych gałęziach drzew, grzeją się i wrzeszczą.

***

Matko, ale ja miłość właśnie widziałam. W pociągu relacji zawsze spóźnionej, on w bluzie z kapturem, z wyglądu młody gniewny, tatuaż na nadgarstku; ona drobna, brązowowłosa, z wielkimi oczami. I tak siedzieli, on głaskał po głowie i coś tam mówił łagodnym tonem, a ona patrzyła mu w oczy z takim oddaniem, że Ania roztopiła się i wsiąkła w tapicerkę siedzenia w szkocka kratę.
I tak siedzieli. Pan i pieseł.

***

W róg okna od łazienki wprowadziło się i zapadło w sen kolektywny 18 biedronek. Trzykrotnie już tej jesieni eksmitowany pająk Henryk buja się od niechcenia na nitce zwisającej z karnisza, przyglądając mi się z lekką ironią, ewidentnie wyluzowany. Wzdycham. OK. Tylko żadnych dragów i nie sprowadzaj kumpli na noc, mówię próbując brzmieć autorytarnie.

Wygląda na to, że przyciągam życie.

 

***

Osiełek! Stoi na łące pełnej mleczy, uszy ma dłuższe niż nogi, i tak się paczy, i taki jakiś samotny na tej całej wielkiej łące z tymi mleczami i z tymi uszami.. Umarłam

***

Młody gołąb stoi zacukany nad zamarzniętą kałużą, postukuje w nią dziobem i zastanawia się co się do cholery stało z jego poranną szklanką wody.

***

W Ani ulubionej ławce w rezerwacie Za Rogiem zrobiła się dziurka, a do dziurki wprowadziła się pcioła. W środku trwają intensywne prace remontowo-budowlane, a jak przyłożyć ucho to ławka bzyczy, co strasznie fajowe jest i lubimy.

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: